نظام آراستگی  (۵S) در محیط منزل چگونه است ؟

محیط کار یا منزل شما چگونه محیطی است؟ آیا شما در یک محیط آشفته و شلوغ  کار یا  زندگی می کنید؟ آیا نظام آراستگی را رعایت می کنید؟

می دانستید دانشمندان و روانشناس ها بررسی کرده اند که اگر فردی با خستگی محیط کار خود را آشفته رها کند، فردا صبح زمانی که باز می گردد و این محیط را میبیند، خستگی دیروز دوباره در بدنش پدید می آید.

این موضوع اهمیت نظام آراستگی در سازمان ها یا منازل را می تواند نشان بدهد، اینکه اجرای نظام آراستگی یا همان ۵S ژاپنی چقدر می تواند در بهره وری و افزایش آن موثر باشد.

از گذشته آراستگی در همه جوامع بخصوص ایران ما وجود داشته است اما بصورت نظام مند و روشمند نبوده، اولین بار ژاپنی ها در سال ۱۹۸۵ نظام آراستگی را بصورت نظام مند معرفی کردند، فردی بنام سوزوکی در کتاب کایزن  فصلی را به اصول نظام آراستگی بعنوان مبنایی برای بهره وری  معرفی نمود. ابتدا نظام آراستگی دارای ۳ بند بود که پس از آن به ۵ اصل تغییر یافت و نام ۵s رابخود گرفت.

با استفاده از یک نظام مدیریتی به نام  (۵s) نه تنها خانه تمیز و مرتب می شود ،  بلکه کلی جا اضافه می آورید و می توانید خرده ریزه هایتان را از زیر تخت یا بالای کمد بیرون بکشید!

 

 • پاکسازی(Seiso) :

  اولین مرحله در «۵s» پاکسازی است. معمولاً اطراف ما پر از وسایل ریز و درشتی است که به طور کلی یا دست کم در یک بازه زمانی مشخص از آن ها بی نیازیم. بر همین اساس پاکسازی در خانه تکانی یعنی شناسایی وسایل مورد نیاز از وسایل بدون استفاده.

 • تفکیک (seiri) :

بعد از پاکسازی مسئله جداسازی مطرح می شود. وسایلی را که در مرحله پاکسازی درباره آن ها به این نتیجه رسیدید که به آنها نیاز ندارید، باید از محیط زندگی تان جدا کنید و تصمیم بگیرید که با آن ها چه کنید. یعنی با در نظر گرفتن میزان نیاز به آن ها، این موارد را در کل از چرخه زندگی تان خارج کنید یا آن ها را در جایی جاسازی کنید که در صورت نیاز، در زمان های مشخص و براساس دفعات مراجعه به سادگی بتوانید سراغ شان بروید.

 • ترتیب و تنظیم (seiton) :

  مرحله بعدی ترتیب و تنظیم است. در این مرحله وقتی که از شر وسایل غیرضروری خلاص شدید باید بین باقی مانده ها ترتیب ایجاد کنید، یعنی آن ها را بر حسب نیاز جاسازی کنید. به این ترتیب که لوازمی را که بیشتر نیاز دارید دم دست قرار بدهید و باقی را که در فاصله زمانی طولانی تر به آن ها نیاز پیدا می کنید در جاهای دور از دسترس قرار دهید.

 • تداوم (seiketsu) :

  مرحله بعدی تداوم در نگهداری است. بعد از انجام این ۳مرحله، لازم است تدبیری بیندیشید تا شرایطی که طی این مراحل ایجاد کردید، ثابت شود و پا برجا بماند آن وقت است که می توانید یک بار برای همیشه خانه تکانی کنید! مثلاً یک برنامه روزانه یا هفتگی برای خودتان تهیه و براساس آن خودتان را ملزم کنید که از این به بعد طبق این روش عمل کنید.

 • آموزش(shitsuke) : 

  مرحله آخر، آموزش و تمرین است. باید همه با هم یاد بگیرید که قرار نیست همه کارها را بگذارید برای وقت ضرورت یا همان دقیقه ۹۰ خودمان! باید جرات تفکیک و دور ریختن وسایلی را که بدون استفاده می ماند به خودتان بدهید و… از آن مهم تر این که با ساده کردن مفاهیم و در قالب یک کار گروهی در خلال تمیز کردن خانه مفاهیم اساسی مثل مدیریت زمان را به اعضای خانواده آموزش بدهید.

خدمات خشکویی آنلاین را با آنی واش تجربه نمایید.

با یک کلیک آراسته بپوشید ...!

دانلود اپلیکیش های Android و IOS

به این مطلب امتیاز دهید

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *